Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki

CENTRUM MEDYCZNE SALUSPRZYCHODNIAPRACOWNIE DIAGNOSTYCZNEPracownia spirometryczna

Pracownia spirometryczna

Spirometria to podstawowe badanie służące określeniu pojemności i sprawności płuc. Pozwala wstępnie zdiagnozować i kontrolować przebieg chorób obturacyjnych, zmniejszających drożność dróg oddechowych i upośledzających pracę płuc, m.in. astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Zalecane jest szczególnie palaczom oraz osobom żyjącym i pracującym w warunkach zanieczyszczonego powietrza, a także osobom, które cierpią z powodu kaszlu lub duszności albo szybko się męczą.

Badanie jest niezwykle proste – polega na nabieraniu i wydmuchiwaniu powietrza przez jednorazowy ustnik do spirometru zgodnie z zaleceniami lekarza. Spirometria może być dynamiczna (badany powoli wykonuje jak najgłębszy wdech, a następnie jak najmocniej i jak najdłużej wydmuchuje powietrze) lub statyczna (wdech i wydech wykonywane są powoli).

Dla oceny pojemności płuc i sprawności układu oddechowego pacjenta komputer porównuje jego wyniki przy  podanych parametrach (płeć, wiek, waga, wzrost) z tzw. wynikami należnymi. Jeśli rezultaty badania są wyraźnie niższe, świadczy to o zaburzonej pracy płuc.

W wielu przypadkach lekarz zaleca wykonanie badanie spirometrycznego razem z próbą wysiłkową (EKG wysiłkowe), dla oceny wydolności układu oddechowo-krążeniowego, lub farmakologiczną, polegającą na podaniu leku w aerozolu, która pozwala ocenić wrażliwość błony mięśniowej oskrzeli na konkretny preparat.

Badania spirometryczne wykonujemy w przychodniach CM Salus w Kłodzku przy ul. Kusocińskiego, Nowej Rudzie, Dusznikach-Zdroju i Bożkowie.

Zarezerwuj termin badania

Terminy badań diagnostycznych w przychodniach Centrum Medycznego Salus można rezerwować przez internet, w aplikacji mobilnej, telefonicznie lub osobiście w ośrodkach.

Posiadasz prywatne ubezpieczenie medyczne?

Zapraszamy do Centrum Medycznego Salus! Jesteśmy partnerem najważniejszych operatorów medycznych i firm ubezpieczeniowych na polskim rynku. Dzięki temu możesz w ramach swojego abonamentu/pakietu medycznego szybko, łatwo i wygodnie we wszystkich naszych przychodniach skorzystać z pomocy lekarzy medycyny rodzinnej i lekarzy specjalistów oraz wykonać badania diagnostyczne i laboratoryjne, a także zgłosić się na fizjoterapię w centrum rehabilitacji lub poddać się zabiegowi w oddziale szpitalnym.