Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSCENTRUM ESTETYKIZABIEGIPobieranie materiału do badania mykologicznego

Pobranie materiału do badania mykologicznego

Leczenie grzybicy paznokci często jest trudne i skomplikowane, przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, choroba początkowo może rozwijać się w utajonej formie, nie dając żadnych wyraźnych objawów, kiedy więc nastąpi wreszcie rozpoznanie grzybica jest już w zaawansowanym stadium. Po drugie, powszechnie stosowane leki i terapie nie są równie skuteczne w przypadku różnych rodzajów grzybów – szczególnie odporne są infekcje grzybami przywiezionymi z krajów tropikalnych.

Aby zwiększyć skuteczność leczenia, trzeba zastosować kurację ukierunkowaną na eliminację konkretnego rodzaju grzyba. Do jego identyfikacji niezbędne jest badanie mykologiczne, które pozwoli dobrać odpowiednią metodę leczenia.

W Centrum Estetyki Salus pobranie próbki do badania mykologicznego przez podologa jest szybkie i bezbolesne. Polega na delikatnym starciu za pomocą specjalnego frezu lub odcięciu cążkami niewielkiego fragmentu płytki paznokcia zaatakowanego grzybicą. Do badania może być użyta także masa rogowa spod paznokcia albo wydzielina spod wału paznokcia, jeśli również jest zajęty grzybicą. Pobrany materiał umieszczony zostaje w jałowym pojemniku, a następnie jest wysyłany do wyspecjalizowanego laboratorium. Po trwającej 4 tygodnie hodowli określony zostaje rodzaj grzyba, który spowodował infekcję, oraz przygotowywany jest antybiogram, czyli wykaz leków, które pozwolą go zwalczyć. Z wynikami badania podolog kieruje pacjenta do dermatologa, który decyduje o wyborze najlepszej formy terapii.

Aby badanie mykologiczne było miarodajne, powinno być wykonane albo przed rozpoczęciem leczenia albo po co najmniej miesięcznej przerwie w terapii (dotyczy to zarówno leków doustnych, jak i preparatów stosowanych miejscowo). Dodatkowo w dniu badania nie należy myć miejsca, skąd zostanie pobrana próbka.

Jeśli wynik badania będzie negatywny, czyli nie potwierdzi obecności grzybów, dla pewności powtarza się je trzykrotnie.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych