Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIPlastyka podniebienia miękkiego i języczka (uvuloplastyka)

Plastyka podniebienia miękkiego i języczka (uvuloplastyka)

Plastyka podniebienia miękkiego i języczka (uvuloplastyka) to zabieg operacyjny proponowany w przypadku chrapania, które – jak wynika ze statystyk – stanowi problem co piątego Polaka, oraz ewentualnie bezdechów sennych, gdy stwierdzony jest przerost języczka i nadmiernie wiotkie, wydłużone podniebienie miękkie. Takie warunki anatomiczne sprzyjają zapadaniu się struktur podniebienia podczas snu i doprowadzają do przymknięcia cieśni gardzieli, co utrudnia oddychanie i zaburza przepływ powietrza podczas snu, wprowadza tkanki podniebienia w drgania, powodując chrapanie oraz bezdechy senne, skutkujące niedotlenieniem.

Lekarz operujący wykonuje dwa pionowe symetryczne nacięcia podniebienia miękkiego (łuków podniebiennych) przy języczku, a następnie skraca języczek poprzez resekcję, czyli odcięcie jego dystalnej części (przerośniętej końcówki). Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia języczka, jak również niewielkiego skrócenia podniebienia miękkiego. Jednocześnie zabieg poszerza się o radiochirurgię podniebienia w celu dodatkowego jego usztywnienia. W efekcie, prowadzi to do poszerzenia przestrzeni gardła (tzw. cieśni gardzieli) oraz usztywnienia podniebienia miękkiego. Zwiększenia to drożność gardła, co ułatwia przepływ powietrza, a więc oddychanie podczas snu, niweluje lub nawet eliminuje chrapanie oraz zmniejsza częstość epizodów bezdechu sennego. W większości przypadków zabieg trwa zaledwie 20-40 minut.

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym

Pobyt w oddziale

› pacjent po operacji w znieczuleniu miejscowym pozostaje w szpitalu około 1-1,5 godziny od zabiegu na obserwacji, a po operacji w znieczuleniu ogólnym zostaje w oddziale przez 1 dobę

Niezdolność do pracy zawodowej – rekonwalescencja

› wskazana jest wizyta kontrolna w następnym dniu po zabiegu operacyjnym

› w ciągu doby od zabiegu wskazany jest bezwzględnie odpoczynek i oszczędzający tryb życia.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych