Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSCENTRUM ESTETYKIZABIEGIPielęgnacja stopy cukrzycowej

Pielęgnacja stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa (syndrom stopy cukrzycowej) to najgroźniejsze z powikłań cukrzycy. Jest zespołem zmian chorobowych, których przyczyną jest infekcja, owrzodzenie poniżej kostki lub na samej stopie albo degradacja tkanek głębokich, występujące w połączeniu z towarzyszącymi cukrzycy zaburzeniami neurologicznymi (neuropatią, czyli brakiem czucia) oraz chorobami naczyń obwodowych (upośledzeniem krążenia i niedostatecznym dotlenieniem tkanek). Stopa cukrzycowa w przypadku zaniedbań może doprowadzić do martwicy i amputacji kończyny, a nawet śmierci pacjenta.

Sygnałami ostrzegawczymi przed syndromem stopy cukrzycowej jest szereg zaburzeń:

› osłabienie lub brak czucia oraz odczuwania zmian temperatury i bólu

› skurcze i ból mięśni łydek podczas chodzenia

› mrowienie i pieczenie stóp i podudzi, głównie wieczorami i w nocy

› trudno gojące się rany

› cienka, sucha, łuszcząca się i pękająca skóra

› zaczerwienienie i stany zapalne skóry.

Diabetycy, ze względu na towarzyszącą cukrzycy otyłość, mają często problemy z właściwą pielęgnacją stóp, co przyczynia się do nasilenia objawów stopy cukrzycowej. Z tego względu powinni regularnie korzystać z pomocy podologa, który pomoże im ocenić stan stóp i zadbać o ich odpowiednią higienę, a także pokieruje do odpowiednich lekarzy specjalistów oraz udzieli wskazówek, jak zapobiegać pogłębianiu się choroby.

Podolog podczas wizyty przeprowadza szczegółowy wywiad, a następnie przystępuje do dokładnych oględzin stóp pacjenta, m.in. badając odczuwanie temperatury i bólu, sprawdzając tętno na stopach i identyfikując wszelkie potencjalnie niebezpieczne zmiany: rany, modzele, kurzajki, pęknięcia skóry, grzybice, deformacje i przerosty paznokci itp. Potem przeprowadza ustalone z pacjentem zabiegi podologiczne, udziela porad dotyczących samodzielnej pielęgnacji stóp na co dzień i profilaktyki stopy cukrzycowej oraz ewentualnie wskazuje, z jakimi specjalistami diabetyk powinien jeszcze skonsultować zaobserwowane problemy.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych