Odmładzanie laserem

Lasery frakcyjne robią w ostatnich latach zawrotną karierę na rynku laserów medycznych i na rynku kosmetologicznym. Czym są lasery frakcyjne? Na czym polega ich działanie? W jakich przypadkach mogą pomóc?

Przymiotnik „frakcyjny” wywodzi się z angielskiego „fractional” i oznacza: „ułamkowy”, „niecałkowity”, „minimalny”. Oznacza to, że działanie wiązki laserów frakcyjnych nie obejmuje całej powierzchni tkanki, ale jej niewielką część w postaci punktów (Micro Thermal Zone – w przypadku laserów nieablacyjnych oraz Micro Ablation Zone w przypadku ablacyjnych), które w kontrolowany sposób są uszkadzane. Nienaświetlona, zdrowa tkanka, otaczająca owe punkty, uruchamia procesy regeneracyjne, w tym również produkcję nowego kolagenu, co sprawia, że skóra zyskuje na jędrności i staje się bardziej napięta. Jednym słowem – odmłodzona.

Lasery frakcyjne dzielimy na ablacyjne i nieablacyjne. Zabiegi wykonywane przy użyciu laserów ablacyjnych są bardziej agresywne, niż te wykonywane laserami nieablacyjnymi. Toteż posługiwać się nimi mogą wyłącznie lekarze. Podczas zabiegów tego typu wiązka lasera wnika w głąb skóry, gdzie pochłaniana jest przez znajdującą się wewnątrz komórek wodę. Woda ulega niemal natychmiastowemu podgrzaniu, co z kolei skutkuje odparowaniem (ablacją) naskórka oraz wierzchniej warstwy skóry właściwej. Z jednej strony zatem mamy do czynienia z (celowym i kontrolowanym) uszkodzeniem komórek (nie wyłączając komórek kolagenowych), z drugiej natomiast z pobudzeniem ich do regeneracji, a tym samym do tworzenia się nowego kolagenu. Kuracja laserem ablacyjnym wiąże się ze stosunkowo długim (w porównaniu do laserów nieablacyjnych) okresem rekonwalescencji, wahającym się od 7 do 14 dni. W tym czasie poddana zabiegowi skóra może nie wyglądać zbyt estetycznie (rumienie, opryszczki, mikrostrupki, złuszczanie), na dodatek bardziej niż zwykle narażona jest na działanie promieni słonecznych. Trzeba również pamiętać, że proces regeneracji skóry jest dość czasochłonny i czasem pierwsze efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach. 

Lasery nieablacyjne są mniej agresywne (prócz lekarzy mogą posługiwać się nimi także kosmetolodzy) i nie wiążą się z tak długim okresem rekonwalescencji, ale wymagają większej liczby powtórzeń dla uzyskania oczekiwanego efektu. W trakcie zabiegu wiązka lasera podgrzewa wewnętrzną warstwę skóry, stymulując powstawanie nowych włókien kolagenowych, przy czym warstwa rogowa naskórka oraz skóra właściwa pozostają nienaruszone (nie zachodzi proces ablacji). 

Jakie są wskazania do zastosowania lasera frakcyjnego?
* blizny potrądzikowe, powypadkowe, pooperacyjne
* zmarszczki,
* przebarwienia,
* korekta rozstępów,
* rozszerzonych porów.

Przeciwwskazania do zastosowania lasera frakcyjnego
Do najczęściej wymienianych należą: ciąża i okres karmienia piersią, nowotwory skóry oraz aktywne infekcje skórne.

Podsumowując, który laser frakcyjny wybrać? Najlepiej ten, dostosowany zarówno do problemu z jakim się zmagamy, jak i stopnia uszkodzenia naszej skóry. Wykorzystywany w Centrum Estetyki Salus laser nieablacyjny FRAX 1550 stosowany jest w celu poprawy struktury skóry i redukcji zmarszczek. Wytwarza liczne mikrouszkodzenia w skórze właściwej i w ten sposób stymuluje naturalne procesy regeneracyjne. Oprócz najefektywniejszych parametrów zabiegowych charakteryzuje go także wbudowany system chłodzenia skóry zimnym powietrzem, który zapewnia komfort pacjenta podczas zabiegu.
FRAX 1550 regeneruje, odmładza, napina i głęboko przebudowuje skórę, w jednym zabiegu – laserowym resurfacingu twarzy. Oto sposób na odmłodzenie bez wypełniaczy i botoxu. Resurfacing nie zmienia rysów twarzy i nie ogranicza mimiki, dlatego zabieg stał się modny wśród największych gwiazd Hollywood.
Terapia ta ma same plusy, jednak na finalne efekty trzeba trochę poczekać. Laserowy resurfacing pobudzi skórę do przebudowy co trwa od kilku do kilkanastu tygodni. Pierwsze efekty zobaczymy po 7-14 dniach. Korzystne zmiany będą zachodziły stopniowo (czasem będą wymagały 3-4 zabiegów), ale ostatecznie skóra będzie intensywnie zregenerowana, napięta, zliftingowana, gładsza, pory zwężone, a zmarszczki i blizny zredukowane.

Dla kogo resurfacing?
Zabieg można wykonywać prewencyjnie już u osób w wieku 30-40 lat, ale jest rekomendowany także po 60-tce. Sprawdzi się w zagęszczaniu skóry. Przede wszystkim efekty są bardziej naturalne, niż w przypadku modelowania wypełniaczami mocno zwiotczałej skóry. Efekty resurfacingu mogą być jeszcze lepsze gdy połączymy go w cyklu zabiegowym, np. z mezoterapią osoczem bogatopłytkowym, tzw. „wampirzym liftingiem”.

Szczegółowe informacje oraz rejestracja na bezpłatną konsultację lub zabieg pod nr 535 559 816

Leave a reply