Oczy i uszy neurologa

W Salusie w Kłodzku można wykonać badania: EMG, Doppler USG tętnic domózgowych oraz TCCD (badanie dopplerowskie przezczaszkowe) tętnic mózgowych wraz z konsultacją neurologiczną u specjalisty Piotra Iwaszko. 

Piotr Iwaszko praktykuje neurologię od 2008 roku. Jest wieloletnim asystentem Oddziału Neurologicznego i Udarowego, członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej. W Centrum Medycznym Salus konsultuje pacjentów w Kłodzku. 

Panie doktorze, skąd u Pana zainteresowanie neurologią?

Można powiedzieć, że wyssałem je z mlekiem matki, która jest lekarzem neurologiem dziecięcym. Od lat szkolnych miałem kontakt z medycyną, pomagając rodzicom w rejestracji prowadzonego przez nich centrum medycznego. Z podziwem patrzyłem na pracujących tam lekarzy, zaznajamiałem się ze specyfiką pracy z cierpiącym człowiekiem, uczyłem kontaktu z chorymi. Neurologia zafascynowała mnie w czasie studiów szerokim zakresem chorób, którymi się zajmuje.

Z jakimi problemami pacjenci zgłaszają się do neurologa?

Są to przeróżne schorzenia: bóle głowy, utraty przytomności, zawroty głowy, zasłabnięcia, bóle kręgosłupa, pogorszenie pamięci, drętwienia rąk, nóg oraz ogólnie pojęte pogorszenie samopoczucia i sprawności ruchowej. We wszystkich  przypadkach wymagane jest zebranie wywiadu i badanie stanu neurologicznego, zwane konsultacją neurologiczną. Poszczególni pacjenci wymagają także specjalistycznych badań, które wykonuję także w trakcie wizyty.

Co to za badania i czy potrzebne są na nie skierowania?

Zarówno konsultacje neurologiczne, jak i badania dodatkowe są dostępne bez skierowania. Wykonuję badanie naczyń szyi (domózgowych) i mózgowych metodą USG Doppler, badanie czynności mięśni i nerwów metodą neurograficzną i miograficzną.

Którzy pacjenci mogą wymagać oceny przepływu mózgowego?

Badania naczyń szyi (domózgowych) i mózgowych metodą USG Dopplera wymaga szeroka grupa pacjentów z zawrotami i bólami głowy, zasłabnięciami i utratami przytomności, a szczególnie osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę, ponieważ jest to doskonała metoda wykrywania w organizmie miażdżycy. Jednocześnie w wielu przypadkach pomaga przewidzieć i zapobiec udarowi mózgu. 

Samo badanie jest najczęściej wykonywane przeze mnie podczas konsultacji nowoczesnym aparatem USG i pozbawione jakichkolwiek działań niepożądanych, no może poza specyficznymi dźwiękami, które często niepokoją pacjentów, a dla mnie są ważnym jego elementem. Neurolodzy mówią, że każda tętnica ma swoją melodię. Śmiało można stwierdzić, że to takie uszy neurologa.

Skoro ma Pan już uszy, to co jest oczami neurologa?

Badanie EMG. Dotychczas były ograniczone możliwości jego wykonania w Kłodzku. Pacjenci często musieli jechać daleko, np. do Świdnicy czy Wrocławia. Teraz, dzięki nowoczesnemu aparatowi EMG Deymed, który pozwala mi zobaczyć pracę nerwów i mięśni, wręcz zaglądnąć do ich wnętrza, z badania można skorzystać na miejscu, w gabinecie. To bardzo ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy, nie tylko neurologowi, ale też innym specjalistom, z którymi współpracuję, np. endokrynologowi w przypadku tężyczki czy ortopedzie w przypadku zespołu cieśni nadgarstka.

No właśnie, kto powinien pomyśleć o wykonaniu EMG?

Najczęściej zgłaszają się do mnie pacjenci z bólem i drętwieniem rąk, nóg, u których istnieją zespoły cieśni np. nadgarstka czy stępu. Diagnostyki EMG wymagają osoby z niedowładami czyli osłabieniem siły mięśniowej oraz po urazach, złamaniach kończyn. 

Często pomocne dane uzyskuje się w przypadku bólu kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. U osób z cukrzycą jest to jedyna metoda pozwalająca rozpoznać polineuropatię cukrzycową, a chorujący na tarczycę wymagają oceny w kierunku tężyczki. Ponadto można rozpoznać wiele innych schorzeń, jak np. miastenia, miotonia czy miopatia charakteryzujące się przewlekłym zmęczeniem i ogólnym osłabieniem.

 

Szczegółowe informacje, rejestracja na badania i konsultacje lekarskie pod numerem tel. 74 640 44 44

 

Leave a reply