Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki

CENTRUM MEDYCZNE SALUSCENTRUM REHABILITACJIZABIEGIMobilizacje tkanek miękkich

Mobilizacje tkanek miękkich

Mobilizacje tkanek miękkich są „miękką” odmianą szkoły terapii manualnej i służą przede wszystkim przywróceniu prawidłowej ruchomości stawów, ograniczonej na skutek nadmiernych napięć, które prowadzą do różnego rodzaju zmian okołostawowych tkanek miękkich, ich osłabienia, skrócenia, zmniejszenia wytrzymałości i elastyczności. Techniki te polegają głównie na procedurach diagnostyczno-terapeutycznych, które stosuje się w obrębie tzw. tkanek miękkich: skóry, powięzi powierzchownej i głębokiej, ścięgien, więzadeł, okostnej, onerwia, trzewnych błon surowiczych.

Nadmierne, długotrwałe napięcie tkanek miękkich może doprowadzić do powstania np. miogeloz, czyli zlokalizowanych w mięśniach bolesnych stwardnień, oraz tendinoz, czyli przewlekłych zwyrodnieniowych zmian w ścięgnach lub więzadłach, których cechą szczególną jest zaburzona organizacją struktury kolagenu. Jedne i drugie wiążą się z postępującym ograniczeniem ruchomości oraz nasilającymi się dolegliwościami bólowymi.

Mobilizacje tkanek miękkich znajdują zastosowanie głównie w bólach mięśniowo-powięziowych. Wskazaniami do terapii są:

› stany pooperacyjne i pourazowe narządu ruchu
› blizny
› zespoły pseudokorzeniowe (mrowienia, drętwienia itp.)
› zmiany przeciążeniowe (mikrourazowe):
› bolesny bark
› łokieć tenisisty, łokieć golfisty
› zespół cieśni kanału nadgarstka
› ostroga piętowa
› zespoły bólowe kręgosłupa
› zespoły ciasnoty przedziałów powięziowych
› torbiel Bakera (podkolanowa)
› napięciowe bóle głowy
› whiplash – uraz smagnięcia biczem
› obrzęki (szczególnie pourazowe).

Techniki, które składają się na ten rodzaj terapii, to m.in. terapia punktów spustowych, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, techniki energizacji mięśni (głównie poizometryczna relaksacja mięśni i hamowanie zwrotne), techniki aktywnego rozluźniania i neuromobilizacje. Same zabiegi moga mieć postać np. masażu funkcyjnego, masażu poprzecznego, relaksacji poizometrycznej czy rozciągania (stretchingu).

Terapia w formie mobilizacji tkanek miękkich wykorzystuje w praktyce najnowsze doniesienia naukowe takich badaczy, jak Robert Schleip, Luigi Stecco, Andry Vleeming, Leon Chaitow, Peter Huijing i Thomas Findley.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych