Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki

CENTRUM MEDYCZNE SALUSCENTRUM REHABILITACJIZABIEGIMetoda McKenziego (MDT)

Metoda McKenziego (MDT)

Metoda McKenziego to jedna z najpowszechniej dziś stosowanych metod terapii bólów kręgosłupa, powstałych na skutek urazu lub zespołów przeciążeniowych (zarówno w stanie ostrym, jak i przewlekłym). Metoda ta znajduje także zastosowanie w zwalczaniu bólu pojawiającego się w przebiegu zmian zwyrodnieniowych, również w obrębie stawów obwodowych.

Wskazaniami do stosowania metody McKenzie są przede wszystkim problemy dotyczące korzenia nerwowego, bóle krzyża o podłożu mechanicznym, ból karku o podłożu mechanicznym oraz radikulopatia szyjna (korzeniowe zapalenie nerwu).

Celem nadrzędnym metody McKenzie jest przywrócenie możliwie pełnej funkcji zaburzonym strukturom, a tym samym zabezpieczenie pacjenta przed nawrotem dolegliwości bólowych. Po ustąpieniu objawów działania terapeuty koncentrują się na profilaktyce, w tym na zaleceniach dla pacjentów, które mają uchronić ich przed kolejnymi urazami i przeciążeniami kręgosłupa.

Praca z pacjentem według metody, którą opracował już w latach 60. XX wieku nowozelandzki fizjoterapeuta Robin Anthony McKenzie, ma na celu zmniejszenie lub eliminację dokuczających mu dolegliwości bólowych i składa się z dwóch faz:

› diagnostyki dokonywanej przez certyfikowanego terapeutę, opartej na identyfikacji struktur generujących ból na podstawie biomechanicznej analizy ruchu; inaczej mówiąc terapeuta poszukuje źródeł bólu, wprawiając w ruch poszczególne części ciała pacjenta

› terapii, polegającej na ćwiczeniach dobranych na podstawie badania pacjenta oraz oddziaływaniach manualnych i pracy nad systemem kontroli posturalnej.

Przy właściwie dobranym programie terapii oraz odpowiedniej ilości czasu pracy z pacjentem, a także przy jego zaangażowaniu w ćwiczenia z rehabilitantem oraz autoterapię wykonywaną w domu, metoda McKenziego pozwala zdecydowanie zredukować objawy oraz samodzielnie radzić sobie z bólem.

Metoda McKenziego, zarówno pod względem diagnostycznym, jak i terapeutycznym, stanowi znakomite uzupełnienie leczenia pacjentów bólowych innymi metodami, takimi jak PNF czy terapia manualna.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych