Leczymy nietrzymanie moczu

To jedna z najczęstszych dolegliwości występujących u kobiet. Ocenia się, że problem może dotyczyć nawet 1/3 żeńskiej populacji. Ryzyko wystąpienia tej dolegliwości wzrasta wraz z wiekiem.

W dzisiejszych czasach, nietrzymanie moczu przestało być tematem wstydliwym i kobiety z coraz większą otwartością mówią o tym problemie. Pojawia się on rutynowo w rozmowie z ginekologiem, jako element podstawowego wywiadu lekarskiego nakierowanego na dolegliwości z zakresu układu moczowo-płciowego. Pacjentka zgłaszająca występowanie tego typu dolegliwości, może liczyć na rzetelną informację i wyjaśnienie istoty problemu. Lekarz diagnozujący nietrzymanie moczu przeprowadza odpowiedni wywiad, a także badanie umożliwiające zrozumienie natury występujących dolegliwości. Bardzo ważnym elementem diagnostyki nietrzymania moczu, jest badanie USG wykonywane głowicą endowaginalną przez przedsionek pochwy, a w wybranych przypadkach również badanie urodynamiczne.

Wyróżniamy kilka rodzajów nietrzymanie moczu, w zależności od mechanizmu jego powstawania. Wysiłkowe nietrzymanie moczu oznacza wyciek moczu pojawiający się podczas wysiłku fizycznego, kaszlu lub kichania.

Nietrzymanie moczu z parć naglących, to wyciek moczu poprzedzony uczuciem nagłego parcia i trudną do opanowania potrzebą oddania moczu na tle nadmiernej aktywności skurczowej mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.

Możliwa jest też postać  mieszana nietrzymania moczu – z komponentą wysiłkową i parć naglących. Mogą wystąpić również inne, rzadsze powody nietrzymania moczu (np. z przepełnienia lub neurogenne).

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, postępowaniem z wyboru jest leczenie operacyjne. Z kolei w nietrzymaniu moczu z parć naglących największe korzyści osiągamy dzięki zastosowaniu leczenia farmakologicznego, zmniejszającego nadmierną aktywność skurczową mięśnia wypieracza pęcherza moczowego za pomocą leków przyjmowanych doustnie.

Po leczenie operacyjne sięgamy w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu o II i III stopniu nasilenia (trudność utrzymania moczu przy małym wysiłku lub bezwiedne oddawanie moczu). W przypadku I stopnia wysiłkowego nietrzymania moczu (tylko przy dużym wysiłku), ważną rolę odgrywa wzmacnianie mięśni dna miednicy (ćwiczenia), a także poprawa stanu śluzówki pochwy za pomocą miejscowej terapii estrogenowej, laseroterapii dopochwowej oraz zastosowania prądów interferencyjnych.

Leczenie operacyjne wysiłkowego nietrzymania moczu polega na wszczepieniu specjalnej taśmy, która przerasta tkanką łączną i wytwarza rodzaj więzadła podpierającego cewkę moczową. Dzięki temu podparciu, cewka w trakcie wysiłku nie otwiera się i nie dochodzi do utraty moczu.

Skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka i sięga 75% po 5 latach od jego wykonania. Obecnie operacje tego typu są uważane za „złoty standard” w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu II i III stopnia.

Centrum Medyczne SALUS oferuje:
1) leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
2) leczenie zaburzeń statyki narządu rodnego (wypadanie pochwy i macicy),
3) zabiegi laparoskopowe w ginekologii
4) zabiegi histeroskopowe (diagnostyka i usuwanie zmian w jamie macicy: polipy endometrialne i mięśniaki podśluzówkowe),
5) zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej (labioplastyka, plastyka pochwy i krocza, korekcja blizn pooperacyjnych).

Zabiegi przeprowadza doświadczony specjalista ginekolog, lek. Piotr Niebudek. Umawianie wizyt osobiście w CM Salus lub telefonicznie pod nr. 74 640 44 44 

Lek. Piotr Niebudek specjalizuje się w leczeniu zaburzeń statyki narządu rodnego oraz leczeniu nietrzymania moczu. Od wielu lat aktywnie zdobywa wiedzę w tym zakresie oraz pogłębia swoje umiejętności na szkoleniach prowadzonych przez tak znakomitych specjalistów jak: prof. dr hab. n. med.Tomasz Rachberger,  prof. dr hab. n. med. Andrzej Malinowski, dr hab. n.med. Jacek Kociszewski, dr hab. n. med. Grzegorz Surkont. Bazując na zdobytej wiedzy i umiejętnościach od ponad 10 lat operuje pacjentki z zaburzeniami statyki narządu rodnego oraz wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej.

Leave a reply