Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSCENTRUM ESTETYKIZABIEGILeczenie nadpotliwości botoksem

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Nadpotliwość (nadmierna potliwość lub hiperhydroza) to stan kliniczny, w którym stwierdzamy nadmierną produkcję potu, czyli w ilości większej niż jest potrzebna do schładzania organizmu w ramach procesie jego naturalnej termoregulacji. Trudno jest określić fizjologiczną normę ilości wydalanego potu, dlatego rozpoznanie choroby często opiera się na subiektywnym odczuciu pacjenta. Problemem tym jest obciążone blisko 2-3% społeczeństwa. Jak wynika z badań naukowych, blisko 40% schorzeń tego typu ma podstawy genetyczne i może ujawniać się w różnych okresach życia, chociaż najczęściej dotyka osoby w młodym wieku, poniżej 30.  roku życia.

Nadmierna potliwość występuje w sytuacjach nieadekwatnych do fizjologicznych reakcji wywoływanych przez czynniki środowiskowe, a jej objawy nasilają takie bodźce, jak stres, pikantne jedzenie, alkohol i nikotyna. Najczęstszymi lokalizacjami hiperhydrozy są okolice twarzy, pachy, dłonie i stopy.

Terapia nadpotliwości toksyną botulinową to jeden z najskuteczniejszych sposobów zwalczania objawów tego schorzenia. Musi być prowadzona przez lekarza, który podczas zabiegu wstrzykuje w skórę roztwór botuliny, pokrywając nim równomiernie okolicę obu pach, dłoni czy stóp. Iniekcja trwa ok. 15-20 minut. Po wstrzyknięciu do skóry odpowiedniej dawki preparat blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe, co zapobiega wydzielaniu przez nie potu.

Efekt kuracji utrzymuje się przez ok. 6-9 miesięcy. Wydzielanie potu zmniejsza się o 87% już po tygodniu od leczenia. Ponadto u 95% pacjentów objętość potu zmalała co najmniej o połowę. Obserwuje się, że czasem u osób aktywnych fizycznie leczenie wymaga powtórzenia po 4-6 miesiącach.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych