Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIKorekcja małżowin usznych

Korekcja małżowin usznych

Korekcje małżowin usznych to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, którego celem jest poprawa ustawienia małżowiny usznej w stosunku do głowy – zazwyczaj polega na korekcie defektu nazywanego odstającymi uszami – i jednocześnie wymodelowanie chrząstki w miejscu niewykształconych jej elementów. Wskazaniem do takiej operacji jest komfort psychiczny pacjenta – dla wielu osób odstające uszy są powodem kompleksów i zaburzeń w relacjach z innymi, nie wpływają jednak negatywnie na funkcjonowanie zmysłu słuchu.

Wszystkie cięcia chirurg wykonuje na tylnej powierzchni małżowiny usznej, tak więc blizny pooperacyjne nie są widoczne. Wyjątkowo – kiedy konieczne jest zmniejszenie małżowiny usznej – cięcie prowadzi się na powierzchni przedniej i jej obrzeżu, wówczas umiejscowienie blizny może być widoczne, szczególnie przy osobniczej skłonności do tworzenia nieprawidłowych, przerośniętych blizn lub bliznowców.

Operacyjna korekcja małżowin uszu

Operacja polega na częściowym wycięciu skóry i chrząstki w miejscu odpowiadającym jej prawidłowemu zagięciu, a następnie umocowaniu tej chrząstki w prawidłowym ułożeniu szwami nylonowymi, które pozostają na stałe. Ranę skórną zeszywa się szwami, które są zdejmowane po około 7-9 dniach. W czasie gojenia, to jest do chwili usunięcia szwów skórnych, konieczne jest zakładanie opatrunku wokół głowy, a następnie ochrona uszu przed urazami za pomocą opaski elastycznej na noc przez okres 1 miesiąca (wskazane jest noszenie jej także w ciągu dnia przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu).

Małżowiny uszne bezpośrednio po operacji są pozbawione czucia, stąd konieczność ochrony przed zimnem – z tego powodu wskazane jest poddawanie się plastyce uszu późną wiosną lub wczesną jesienią (latem problemem może być wzmożona potliwość pacjenta, która może wpływać na gojenie się ran). Prawidłowe czucie wraca po 2-3 tygodniach. U przeważającej liczby pacjentów wyniki zabiegu są zadowalające. Tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy chrząstka jest szczególnie sprężysta i twarda, może dojść w okresie pooperacyjnym do jej odkształcenia do poprzedniej pozycji. Wówczas konieczne jest powtórne założenie szwu i umocowanie chrząstki w zagiętym położeniu.

Znieczulenie

› operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym

Pobyt w oddziale

› do kilku godzin

Dokumentacja fotograficzna przed i po operacji pokazuje rezultat wykonanej korekcji.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych