Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIKorekcja blizn

Korekcja blizn

Blizna powstająca w procesie gojenia to inaczej tkanka łączna, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę. Tworzy się w miejscu zranienia lub innego rodzaju uszkodzenia skóry, ale jej budowa, struktura, zabarwienie i funkcja nie przypominają zdrowej skóry. W większości przypadków blizny stanowią co najwyżej problem estetyczny, czasami jednak mogą upośledzać sprawność ruchową, zaburzać wzrost poszczególnych części ciała albo w inny sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie człowieka. Wprawdzie nie ma możliwości zlikwidowania blizny bez śladu, niekiedy jednak za pomocą operacji plastycznej można poprawić wygląd skóry w miejscu uszkodzenia i komfort życia pacjenta.

Wyróżniamy blizny przerostowe, keloidy (bliznowce) i przykurcze bliznowate. Sposób leczenia operacyjnego blizn jest uzależniony od kilku czynników: rodzaju blizny, jej umiejscowienia, a także od czasu, jaki upłynął od chwili jej powstania.

Najwcześniej dokonuje się operacyjnej korekty przykurczów bliznowatych. Zazwyczaj chirurg plastyczny stosuje wtedy techniki oparte na zasadach chirurgicznej plastyki miejscowej, np. zasadę „Z”, czyli zmienia długą linię fałdu bliznowatego na przebieg zygzakowaty, dzięki czemu następuje wydłużenie blizny. Ubytki powstałe po przecięciu blizny w miejscach największego napięcia są uzupełnianie przeszczepem skóry pobranej z innej okolicy ciała. Zasadniczym celem leczenia jest przede wszystkim zniesienie napięcia skóry.

Leczenie blizn przerostowych ma często dwustopniowy charakter. We wczesnym okresie leczeniem z wyboru, czyli najlepszym, jest postępowanie zachowawcze. Kiedy blizna będzie już płaska, miękka i blada, należy zdecydować, czy pozostawić ją w takim stanie, czy wykonać operację plastyczną. Zazwyczaj polega ona na wycięciu blizny i wszyciu w to miejsce przeszczepu skóry w nadziei na uzyskanie gładkiej, równej blizny, kosmetycznie lepszej od poprzedniej. Można wtedy zastosować również ekspandery tkankowe.

Szczególnie trudny problem leczniczy stanowią keloidy, czyli wyraźne zgrubienia z tkanki łącznej włóknistej, powstające w miejscu uszkodzenia skóry. Taka nadmiernie rozbudowana blizna jest prawdopodobnie efektem genetycznie uwarunkowanej nadmiernej skłonności danego organizmu do wytwarzania kolagenu podczas tworzenia się blizny. Dotyczy to każdej rany, a więc i powstałej podczas zabiegu plastycznego, dlatego chirurg jest bardzo ostrożny w podjęciu decyzji o operacji bliznowca. Leczenie operacyjne polega na usunięciu keloidu i wszyciu w jego miejsce przeszczepu skóry, tak aby uniknąć choćby najmniejszego napięcia brzegów rany. Następnie bardzo wcześnie rozpoczyna się stały ucisk oraz miejscowo stosuje się sterydy.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych