Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSCENTRUM REHABILITACJIZABIEGIKąpiele wirowe kończyn

Kąpiele wirowe kończyn górnych i dolnych

Hydroterapia, inaczej określana jako wodolecznictwo lub akwaterapia, to jedna z najstarszych metod fizjoterapeutycznych – źródła historyczne podają, że już w starożytności zabiegi tego typu były stosowane w celach leczniczych m.in. w Rzymie, Chinach i Japonii. Polega na zewnętrznym oddziaływaniu wodą we wszystkich stanach skupienia: płynnym, stałym i gazowym, na organizm człowieka. Podczas zabiegów hydroterapii wykorzystuje się fizyczne i chemiczne właściwości wody, odpowiednio dobierając jej temperaturę i ciśnienie, tak aby zredukować dolegliwości bólowe, zmniejszyć stany zapalne, poprawić koordynację ruchową i podnieść sprawność pacjentów. Powszechnie znane są również antystresowe, odprężające i relaksujące właściwości tego rodzaju zabiegów.

Podstawowym zabiegiem hydroterapeutycznym wykonywanym w placówkach Centrum Medycznego Salus w Kłodzku, Nowej Rudzie i Dusznikach są kąpiele wirowe. Stanowią one jedną z form masażu podwodnego – efekt leczniczy uzyskuje się, wykorzystując mechaniczne oddziaływanie na ciało pacjenta wodą wprowadzoną w ruch wirowy. Dodatkowy efekt terapeutyczny uzyskuje się dzięki podgrzaniu wody do temperatury ok. 36-38 stopni Celsjusza.

W większości przypadków kąpiel wirowa trwa ok. 15-20 minut. Zabiegi wykonuje się w specjalnych zbiornikach, przystosowanych do kąpieli kończyn górnych i dolnych. Ponieważ taka forma hydroterapii nie stanowi zbytniego obciążenia dla organizmu i jest dobrze tolerowana przez pacjentów, może być wykonywana w przypadku większości schorzeń w obrębie kończyn. Wskazaniami do wykonywania kąpieli wirowych są przede wszystkim:
› zespół bolesnego barku
› przewlekłe stany zapalne
› stany pourazowe
› przewlekłe zapalenia stawów
› zapalenia okołostawowe
› przykurcze bliznowate
› zaniki mięśniowe
› choroby reumatyczne stawów rąk i nóg
› stany po zakrzepach żylnych
› stany po odmrożeniach
› stany po chirurgicznym leczeniu żylaków
› choroba Raynauda

Kąpiele wirowe powodują masaż skóry poddawanej zabiegowi i prowadzi do jej lokalnego przekrwienia. Wzmożone krążenie krwi oznacza lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek, skuteczniejsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii  i toksyn, dzięki czemu następuje szybsza ich regeneracja. Bezpośrednim rezultatem tych zabiegów jest wchłanianie się obrzęków, zmniejszenie zastojów krwi żylnej, redukcja stanów zapalnych i dolegliwości bólowych. Zmniejsza się również napięcie mięśniowe i następuje poprawa ruchomości stawów poddawanych kąpieli.

Masaż wirowy zaleca się wykonywać codziennie, dwa razy dziennie lub co rugi dzień (w zależności od stanu pacjenta) w seriach od 15 do 20 zabiegów.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych