Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIŻylaki odbytu (leczenie operacyjne)

Żylaki odbytu

Żylaki odbytu, nieprawidłowo utożsamiane z hemoroidami, czyli guzkami krwawniczymi (te ostatnie ma każdy człowiek, na te pierwsze cierpi co drugi Polak), to uciążliwa choroba, która wbrew powszechnie pokutującym twierdzeniom jest dość łatwa do wyleczenia. Patologiczne zmiany naczyń krwionośnych w obrębie odbytu (nadmierne ich rozciągnięcie), skutkujące stanami zapalnymi i pojawieniem się żylaków, to głównie efekt siedzącego trybu życia i pracy, uprawiania sportów wymagających siedzenia, braku aktywności fizycznej i nieprawidłowej, ubogiej w błonnik diety. Mogą też (czasowo) uprzykrzać życie kobietom w ciąży, ale najczęściej zdarzają się osobom mało aktywnym fizycznie, z nadwagą i starszym.Do najczęściej zgłaszanych objawów żylaków odbytu należy uporczywy ból (nie tylko przy wypróżnianiu), krwawienia oraz uczucie pieczenia lub swędzenia. U chorych występują też zakrzepy, wypadanie guzków hemoroidalnych i uczucie niecałkowitego wypróżnienia. Jeżeli najbardziej odczuwaną dolegliwością jest ból, może to wskazywać nie tylko na żylaki odbytu, ale i na zakrzepicę splotu przyodbytowego, wypadnięcie i zakrzepicę hemoroidów, a także na szczelinę odbytu. Nie można wykluczyć również zmian nowotworowych, dlatego przy podejrzeniu bardzo ważne jest przeprowadzenie rzetelnej, kompleksowej diagnostyki dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W razie konieczności lekarz, zazwyczaj proktolog, podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta na operację chirurgiczną. Prawdopodobieństwo nawrotu choroby u dorosłych jest dość niskie, na poziomie 10-20%.

Leczenie operacyjne żylaków odbytu

Najczęściej stosowaną techniką leczenia operacyjnego hemoroidów jest hemoroidektomia otwarta, czyli metoda Milligana-Morgana. Ta procedura medyczna, opracowana już w 1937 roku, pozwala uniknąć zwężenia odbytu oraz funkcjonalnego nietrzymania stolca, będących niekiedy rezultatem innych metod (np. Whiteheada), natomiast jej wadą są pooperacyjne dolegliwości bólowe, trwające zwykle ok. dwóch tygodni. Metoda Milligana-Morgana polega na chirurgicznym wycięciu hemoroidów i podwiązaniu naczyń doprowadzających krew do guzka krwawniczego. W trakcie operacji lekarz wycina trzy kolumny guzków. Po zabiegu pacjent zazwyczaj pozostaje w oddziale, przyjmując w tym czasie silne leki przeciwbólowe. Po opuszczeniu szpitala kontynuuje leczenie przez około miesiąc.

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się  w znieczuleniu miejscowym  lub  podpajęczynówkowym

Pobyt w oddziale

› od 1 do 2 dni

Zalecenia po zabiegu

› pierwsze wypróżnienia mogą być bolesne, z domieszką krwi – jest to normalny przebieg pooperacyjny

› dieta płynna, lekkostrawna, należy unikać pokarmów, które powodują wzdęcia

› nawadnianie organizmu odpowiednią ilością płynów (2-2,5 litra dziennie).

› dbać o higienę osobistą okolicy pooperacyjnej

Niezdolność do pracy zawodowej – rekonwalescencja

› od 1 do 4 tygodni

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych