Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki

CENTRUM MEDYCZNE SALUSCENTRUM REHABILITACJIZABIEGIFala uderzeniowa – terapia EWST

Fala uderzeniowa

Fala uderzeniowa (EWST, ang. extracorporeal shock wave therapy – pozaustrojowa terapia falą uderzeniową) to w rehabilitacji bezsprzecznie jeden z największych przebojów ostatnich lat. Początkowo wykorzystywano ją do rozbijania kamieni nerkowych, ale szybko zorientowano się, że przy okazji zmniejsza dolegliwości bólowe mięśni i stawów.

Ta nowoczesna, nieinwazyjna forma leczenia przewlekłego bólu związanego z aparatem ruchu przynosi rezultaty terapeutyczne, których skuteczność zaskakuje nie tylko pacjentów, ale również specjalistów w tej dziedzinie – już po pierwszej sesji większość pacjentów deklaruje znaczną poprawę, czyli zmniejszenie odczuwania bólu w poddanym zabiegowi miejscu. W niektórych przypadkach zastosowanie terapii falą uderzeniową pozwala nawet przełożyć na później lub całkowicie zrezygnować z planowanych wcześniej zabiegów operacyjnych.

Fizjoterapeuci Centrum Medycznego Salus wykorzystują falę uderzeniową do minimalizowania skutków urazów i zmian zwyrodnieniowych, przede wszystkim redukowania chronicznych dolegliwości bólowych w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Z tego względu jest z powodzeniem stosowana w rehabilitacji takich uciążliwych i trudnych do leczenia schorzeń, jak:

› zespół bolesnego barku
› zapalenie więzadła rzepki (tzw. kolano skoczka)
› łokieć tenisisty i łokieć golfisty
› ostrogi piętowe
› kolano biegacza
› bóle kręgosłupa
› zespół mięśnia piszczelowego przedniego
› biodro trzaskające
› podrażnienie prostowników uda
› bóle pachwin i przywodzicieli
› zapalenie rozścięgna podeszwowego
› zapalenie przyczepów mięśni
› stan zapalny ścięgna Achillesa
› paluch koślawy (halluks)
› zmiany zwyrodnieniowe drobnych stawów rąk.

Fala uderzeniowa znalazła szerokie zastosowanie szczególnie w ortopedii i medycynie sportowej, ale sprawdza się również w medycynie estetycznej, do walki z cellulitem, czy zmniejszania blizn i rozstępów.

Zabieg jest prosty, szybki i bezpieczny. Polega na wykorzystaniu fali akustycznej o specyficznych właściwościach – wysokim, zmiennym ciśnieniu wytwarzanym w formie impulsów wyzwalanych w ultrakrótkich interwałach czasowych. Po przyłożeniu głowicy urządzenia do skóry fala uderzeniowa wnika nawet na głębokość kilku centymetrów w głąb ciała, dzięki czemu jej energia zostaje zaaplikowana precyzyjnie w konkretnym, bolącym miejscu, bez oddziaływania w negatywny sposób na otaczające je zdrowe tkanki.

Fala uderzeniowa redukuje odczuwanie bólu poprzez blokowanie zakończeń neuronowych. Jednocześnie powoduje pobudzenie metabolizmu komórkowego i mikrokrążenia oraz stymuluje produkcję kolagenu, co przyspiesza proces regeneracji uszkodzonych tkanek. Pomaga także zmniejszyć nadmierne napięcie mięśniowe i zahamować skurcze mięśni, ułatwiając odzyskanie sprawności ruchowej. Ponadto siła impulsów wytwarzanych podczas zabiegu prowadzi do rozbicia zwłóknień i patologicznych zwapnień – z tego względu terapia EWST jest jedną z najskuteczniejszych form leczenia ostróg piętowych, entezopatii i zwapnień w obrębie stawu barkowego.

Zabieg trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut – czas trwania sesji jest dostosowywany indywidualnie i jest uzależniony m.in. od rodzaju schorzenia. Terapeuta decyduje również o rodzaju stosowanych fal, częstotliwości impulsów oraz głębokości penetracji fal. Zwykle cykl terapeutyczny obejmuje 3-5 zabiegów wykonywanych raz lub dwa razy w tygodniu, ale w niektórych trudniejszych przypadkach wskazane jest wydłużenie serii – nawet do 10 zabiegów.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych