Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSCENTRUM REHABILITACJIZABIEGIManualny drenaż limfatyczny

Manualny drenaż limfatyczny

Manualny drenaż limfatyczny to jedna z najpopularniejszych metod rehabilitacji przy obrzękach limfatycznych różnego pochodzenia (wrodzonych i nabytych, zapalnych, zastojach limfatycznych itd.). Służy usprawnieniu upośledzonego z różnych przyczyn krążenia limfy – ma na celu odprowadzenie nadmiaru chłonki z kończyn, ale także wytrenowanie układu limfatycznego do lepszej pracy. Jest to jedna ze skuteczniejszych metod stosowanych m.in. po mastektomii i wielu innych zabiegach operacyjnych.

W praktyce drenaż limfatyczny to rodzaj delikatnego masażu wykonywanego przez fizjoterapeutę w odpowiedniej kolejności i kierunkach zgodnych z kierunkiem przepływu limfy w organizmie. Wszystkie techniki wykonywane są powolnymi i płynnymi ruchami dłoni o małej sile nacisku, ponieważ naczynia limfatyczne położone są płytko pod skórą.

Za twórcę manualnego drenażu limfatycznego uważa się duńskiego lekarza Emila Voddera, który badaniu i doskonaleniu swojej techniki masażu poświęcił ponad ćwierć wieku – po upublicznieniu efektów tych badań, metoda szybko zyskała uznanie zarówno lekarzy, jak i fizjoterapeutów, którzy podkreślają wysoką skuteczność tego typu zabiegów.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych