Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIPlastyka pochwy

Cystoskopia

Cystoskopia to zabieg polegający na bezpośrednim oglądaniu wnętrza pęcherza moczowego za pomocą wziernika zwanego cystoskopem wprowadzonego przez cewkę moczową. Cystoskop jest sztywną metalową rurką z układem optycznym, w którym pole widzenia jest oświetlone dzięki wiązce światłowodu. Cystoskopia może być połączona z pobraniem fragmentu tkanki (wycinka) do badania histopatologicznego. Badanie to umożliwia uwidocznienie zmian chorobowych pęcherza moczowego i ujścia moczowodów. Stanowi istotny element w rozpoznaniu i różnicowaniu stanów zapalnych oraz guzów pęcherza moczowego.

Wskazania do wykonania cystoskopii:

› podejrzenie guza pęcherza moczowego

› krwiomocz niewiadomego pochodzenia

› nawracające zapalenia pęcherza moczowego

› podejrzenie kamicy pęcherza moczowego

› wady rozwojowe cewki moczowej i pęcherza

› podejrzenie gruźlicy pęcherza moczowego

Sposób przygotowania oraz wykonanie badania:

Przed wykonaniem badania pacjent powinien oddać mocz w celu opróżnienia pęcherza. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym przy użyciu żelu znieczulającego. Cystoskopia wykonywana jest w pozycji ginekologicznej. W czasie badania pacjent leży na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i biodrach pod kontem 90°. Nogi przytrzymywane są specjalnymi uchwytami. Przed przystąpieniem do badania urolog przemywa ujście cewki moczowej płynem odkażającym i wprowadza żel miejscowo znieczulający i nadający poślizg. Następnie przez cewkę wprowadza się cystoskop, a pęcherz wypełniany jest jałową wodą lub solą fizjologiczną. W czasie badania lekarz-urolog ocenia cewkę moczową, pęcherz i obserwuje mocz wydobywający się z ujścia moczowego. 

Czas trwania badania

› do kilkunastu minut

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym

Pobyt w oddziale

› do kilku godzin 

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych