Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Artroskopowa rekonstrukcja zerwanego więzadła krzyżowego przedniego (ACL) od lat 90. XX wieku jest podstawową metodą leczenia tego typu kontuzji, będących najczęściej konsekwencją urazów skrętnych stawu kolanowego. Z roku na rok liczba wykonanych zabiegów rośnie, co z jednej strony związane jest ze wzrostem popularności sportów zespołowych, takich jak siatkówka, koszykówka i piłka nożna, sportów zimowych, głównie narciarstwa alpejskiego, sportów walki oraz wszelkiego rodzaju sportów ekstremalnych, a z drugiej – z rosnącą liczbą wypadków komunikacyjnych.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego metodą artroskopową to nowoczesna technika operacyjna, od lat systematycznie rozwijana i doskonalona. Zapewnia bardzo dużą precyzję wykonania zabiegu operacyjnego, a dzięki niewielkiej ingerencji w staw kolanowy ryzyko powikłań po ACL jest zredukowane do minimum. Pacjenci stosunkowo szybko powracają też do normalnego funkcjonowania, pracy i uprawiania sportu – pobyt w szpitalu jest krótki i nie przekracza 2-3 dni, nie ma konieczności stosowania kilkutygodniowego unieruchomienia w opatrunku gipsowym lub aparacie ortopedycznym i w prawie każdym przypadku możliwe jest natychmiastowe częściowe obciążanie zoperowanej nogi. Do tego koszty leczenia i rehabilitacji są niższe niż w przypadku innych metod, a na „pamiątkę” pacjentom pozostają jedynie małe, niezbyt widoczne blizny.

Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego krok po kroku

Etap 1. Artroskopowa ocena uszkodzenia więzadła oraz pozostałych struktur wewnątrz stawu kolanowego

Etap 2. Pobranie wybranych ścięgien do autoprzeszczepu

Etap 3. Wiercenie tuneli kostnych w kości piszczelowej i udowej w punktach anatomicznych (decydujący moment dla powodzenia zabiegu)

Etap 4. Przeprowadzenie przygotowanego przeszczepu przez tunele kostne

Etap 5. Stabilizacja przeszczepu w tunelach kostnych pod odpowiednim napięciem

Zalecenia przed zabiegiem

Przed operacją zalecamy pacjentom intensywną rehabilitację dla zwiększenia siły i masy mięśni oraz uzyskania maksymalnie pełnego zakresu ruchu w kolanie, które zazwyczaj zaraz po urazie jest przez jakiś czas unieruchomione, co powoduje przykurcze i osłabienie otaczających je i stabilizujących staw mięśni. Wskazane jest również zaleczenie wszelkich zdiagnozowanych stawów zapalnych stawu, będących konsekwencją uszkodzeń, do jakich doszło podczas wypadku. Wzmocnione kolano o pełnym, niebolesnym zakresie ruchomości w znaczny sposób wpływa na skuteczność zabiegu rekonstrukcyjnego więzadeł stawu kolanowego.

Znieczulenie

Zabieg wykonuje się  w znieczuleniu podpajęczynówkowym

Pobyt w oddziale

od  1 do 2 dni

Zalecenia po zabiegu

› rehabilitacja (ćwiczenia kolana) rozpoczyna się na drugi dzień po rekonstrukcji, wskazana jest 3-4 miesięczna fizjoterapia pod okiem doświadczonego rehabilitanta, połączona z samodzielnymi ćwiczeniami w domu

› kule mogą być odłożone po 6 tygodniach od operacji – do tego momentu można w pełni obciążać kończynę

› prowadzenie samochodu możliwe jest po 2-3 tygodniach

› szwy zdejmowane są po 7-10 dniach

Rekonwalescencja

› niezdolność do pracy zawodowej – od 1 do 8 tygodni

› niezdolność do uprawiania dynamicznych sportów – ok. 12 miesięcy

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych